BNP

image_pdfimage_print

Pro- BNP; Brain natriutetic peptide test; N-terminal pro-BNP test;

Kalp ve damarlar tarafından üretilen bir proteindir. Kalp yetmezliğinde kandaki miktarı artar. Kalp yetmezliği teşhisinin kolay, hızlı ve pratik bir yoludur. Kalp yetmezliği teşhisinde BNP ve Pro – BNP testinin önemi gittikçe artmaktadır. Artık kalp yetmezliği teşhisi için efor testi EKG gibi birçok test yerine basit bir kan testi ile BNP tayini yeterli olmakta ve tanı koyabilmektedir.  BNP, Pro-BNP, N terminal Pro BNP aynı amaçla kullanılan ve aynı proteini ölçen testlerdir.

BNP testi ne için yapılır?

Kalp yetmezliği bulguları var ise teşhis koymak amacıyla BNP testi yapılır. Kalp yetmezliğinde ayaklarda ödem, nefes darlığı, çabuk yorulma, karında şişme olabilir. Kalp yetmezliği şikayetleri birçok hastalıkla karışır. Karaciğer hastalıkları, böbrek hastalıkları ve akciğer hastalıklarında da benzer şikayetler olur. BNP testi ile kısa sürede kalp yetmezliği teşhisi konur. Şikayetler kalp yetmezliğinden ise BNP test sonucu yükselir. Tedavi ile BNP değeri düşer.

BNP için normal değerler:

Erişkin BNP : < 100pg/dL altında olmalıdır. 100 ve üzeri kalp yetmezliği olarak kabul edilir.

Kalp yetmezliği arttıkça BNP değeri de artar.

Referanslar:
1. Redfield MM. Heart Failure with normal ejection fraction. In: Bonow RO, Mann DL, Zipes DP, Libby P, eds. Braunwald’s Heart Disease: A Textbook of Cardiovascular Medicine. 9th ed. Philadelphia, Pa: Saunders Elsevier; 2011:chap 30.
2. Jessup M, Abraham WT, Casey DE, Feldman AM, Francis GS, Ganiats TG, et al. 2009 focused update: ACCF/AHA Guidelines for the Diagnosis and Management of Heart Failure in Adults: a report of the American College of Cardiology Foundation/American Heart Association Task Force on Practice Guidelines: developed in collaboration with the International Society for Heart and Lung Transplantation. Circulation. 2009 Apr 14;119(14):1977-2016.
3. Lindenfeld J, Albert NM, Boehmer JP, et al. Executive Summary: HFSA 2010 Comprehensive Heart Failure Practice Guideline

703 Total 1 Gün

Bu yazıyı beğendiniz mi?

/ 5.

As you found this post useful...

Follow us on social media!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Posted in TESTLER
Tags: , , , , , , , ,