HEPATİT D (DELTA HEPATİT)

image_pdfimage_print

Hepatit D hastalığı (delta hepatiti) nedir?

Hepatit D virüsünün ( HDV ) neden olduğu karaciğer iltihabıdır. Hepatit D virüsü çoğalabilmek için Hepatit B virüsüne ihtiyaç duyar. Bu nedenle bir kişide hepatit D hastalığı gelişebilmesi için o kişinin zaten hepatit B hastası veya taşıyıcısı olması gerekir. Yani Hepatit B hastası değilseniz delta hepatitit  kapamazsınız.

Hepatit B hastası olmayan yada taşıyıcısı olmayan bir kişide Hepatit D olmaz mı ?

Olmaz. Ancak her iki virüs aynı anda bulaşabilir. İki hastalık aynı anda gelişebilir.

Hepatit D hastalığı nasıl bulaşır?

Hepatit D virüsü ( HDV) aynı hepatit B ve C gibi kan ve vücut sıvıları ile bulaşır. Korunmasız cinsel ilişki, şüpheli cinsel temas, dövme, manikür pedikür, vücut deldirme, temiz olmayan aletler ile yapılan diş ve cerrahi müdahaleler gibi yollarla bulaşır. Anneden bebeğe geçiş olabilir. delta hepatitin kuluçka süresi 15 – 45 gün arasında değişir. Yaklaşık olarak hepatit B hastalarının % 5 inde hepatit D vardır.

Hepatit D hastalığı hepatit B hastalığını nasıl etkiler?

Delta enfeksiyonu hepatit B hastalığının gidişini hızlandırır ve kötü yönde etkiler. Hepatit D virüsü çoğalmak için hepatit B virüsüne ihtiyaç duyduğundan beraberce karaciğer yetmezliğine, siroza ve karaciğer kanserine gidişi hızlandırırlar. Hepatit B hastalarında siroz riskini 2 – 3 kat arttırır.

Hepatit D hastalığının belirtileri nelerdir?

Hastalık sarılık, idrarda koyulaşma, karaciğer enzimlerinde yükselme, halsizlik şikayetleri ile akut hepatit gibi yada  kronik hepatit akut alevlenmesi şeklinde ortaya çıkar. Hepatit B hastası olduğu bilinen bir hastada aniden ortaya çıkan sarılık karaciğer değerlerinde bozulma, hastalığın hızla kötüye girmesi hepatit D yi düşündürür.

Hepatit D teşhisi nasıl konur ?

Hepatit D düşünülen hastalarda – anti Delta antikor bakılır ( anti hdv ). Anti HDV pozitifliği hepatit D teşhisi koydurur. Erken dönemde antikor negatif bulunabilir bu durumda HDV RNA PCR bakılmalıdır. HDV RNA PCR ilk pozitif olan testtir ve erken dönemde pozitif olarak hastalığı gösterir.

Hepatit D hastalığının tedavisi var mı?

Evet. Hepatit D hastalığının tedavisinde interferon ve antiviraller kullanılmaktadır . Tedaviye mümkün olduğunca erken başlanmalıdır. Tedavi sonrasında hastaların yaklaşık yarısında görülen nüks önemli bir sorundur.

Hepatit D hastalığı siroza veya karaciğer kanserine yol açarmı ?

Evet. Hepatit D si olan hepatit B hastalarının % 70 i siroz ile sonuçlanmaktadır ve bu hastaların yaklaşık % 15’inde siroz ilk 1-2 yılda ortaya çıkmaktadır. Hepatit D hastalarında karaciğer kanseri riski de yüksektir.

Hepatit D hastalığından korunmak için ne yapılmalıdır?

Hepatit D den korunmanın en önemli yolu hepatit B den korunmaktır. Hepatit  B hastası iseniz kan ve vücut salgılarından kendinizi korumanız gerekir.  Hepatit D aynı hepatit B ve C gibi kan ve vücut salgıları ile bulaşır. Korunmak için korunmasız cinsel ilişkide bulunmamak, kondom kullanmak, Dövme, vücut deldirme gibi işlemleri uygun hijyenik şartlar altında yaptırmak, Manikür pedikür gibi girişimler için kendi eşyanızı kullanmak, Sterilizasyonundan emin olmadığınız yerlerde diş ve cerrahi girişim yaptırmamak gerekir.

Referanslar:

  1. Delta Agent (Hepatitis D). (2010). National Institutes of Health. Retrieved June 26, 2012, from http://www.meddean.luc.edu/lumen/MedEd/orfpath/virhepd.htm
  2. Hepatitis D. (2009). Centers for Disease Control and Prevention.Retrieved June 20, 2012, from http://www.cdc.gov/hepatitis/HDV/index.htm
  3. Hepatitis D. (n.d.). The Children’s Hospital of Philadelphia.Retrieved June 20, 2012, from http://www.chop.edu/service/viral-hepatitis-clinical-care-program/hepatitis-d.html#diagnosis
  4. Hepatitis D. (n.d.). World Health Organization.Retrieved June 20, 2012, from http://www.who.int/csr/disease/hepatitis/whocdscsrncs20011/en/index5.html
  5. Viral Hepatitis D. (n.d.). Loyola University Chicago.Retrieved June 20, 2012, from http://www.meddean.luc.edu/lumen/MedEd/orfpath/virhepd.htm
13951 Total 5 Gün

Bu yazıyı beğendiniz mi?

3.6 / 5. 35

Posted in HEPATİT
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , ,