HEPATİT B

image_pdfimage_print

Hepatit B dünyada en yaygın görülen kronik hastalıklardan birisidir. Hastalık kişiden kişiye vücut salgıları ile bulaşır. Hepatit B virüsü karaciğere yerleşme ve kronikleşme şansı olan bir virüstür, hastalığın kronikleşmesi yaş ile azalır, erişkin sağlıklı kişilerde hepatit B hastalığı %90 kronikleşmeden iyileşir ve bağışıklık bırakır. Ancak bebekler ve çocuklarda durum çok daha ciddi seyreder. Hepatit B bulaşan bebekler de hastalık % 90 kronikleşir, çocuklarda ise % 50 kronikleşir karaciğere yerleşir ve hayat boyu süren karaciğer iltihaplarına, karaciğer yetmezliğine siroza ve karaciğer kanserine neden olur.

Hepatit B dünyada çok yaygın görülen ve giderek yayılmaya devam eden bir hastalıktır.
Hepati B virüsü AİDS virüsünden 100 kat daha bulaşıcıdır.
Dünya nüfusunun neredeyse üçte biri Hepatit B hastalığına yakalanmıştır.
Bu insanların 400 milyonunda hastalık kronik hale gelmiş ve virüs karaciğerlerine yerleşmiş durumdadır.
Her yıl bir milyon Kronik Hepatit B hastası hayatını kaybetmektedir, neredeyse dakikada iki kişi hepatit B nedeniyle hayatını kaybetmektedir.
Hepatit B aşı ile önlenebilen bir hastalık olmasına rağmen her yıl 10 ila 30 milyon kişi Hepatit B ye yakalanmaktadır.

Hepatit B virüsü vücut salgıları ve kan ile bulaşır. Cinsel temas, temiz olmayan aletler ile yapılan dövme, diş müdahalesi, enjeksiyon, endoskopi, manikür, cerrahi girişimler en sık görülen bulaşma yollarıdır. Altı aydan uzun süren Hepatit B enfeksiyonu kronikleşmiş kabul edilir.
Kronik Hepatit B enfeksiyonu :
• Kronik karaciğer iltihabı,
• Siroz,
• Karaciğer yetmezliği,
• Karaciğer kanseri,
• Ölüme yol açabilir.
Kronik hepatit B hastalığı karaciğer yetmezliği başlayıncaya dek yıllar boyunca hiçbir şikayete neden olmaz. Karaciğer yetmezliği ise genellikle 40 yaş civarında başlar.

1032 Total 2 Gün

Bu yazıyı beğendiniz mi?

3 / 5. 1

Posted in HEPATİT B
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,