HEPATİT C TESTLERİ

image_pdfimage_print

Hepatit C virüs enfeksiyonunun laboratuar testleri:

* Anti HCV ve
* HCV RNA PCR dır.

Bu testler hepatit C hastası olup olmadığınızı, hepatit C taşıyıp taşımadığınızı, kronik hepatit C hastası olup olmadığınızı, hastalığı geçirip geçirmediğinizi gösterir. Hepatit C hastalığının basit laboratuar testi olan anti HCV testi hastalık kapıldıktan 1 ila 6 ay sonra pozitif olur. Bulaş şüphesi yüksek ise HCV RNA PCR testi yapılabilir. Bu test daha erken dönemde pozitif olarak hastalığın teşhis eder.

Hepatit C Enfeksiyonunun erken teşhisi neden önemlidir?

Akut hepatit C enfeksiyonunun tespiti erken dönemde tedavi imkanı ve hastalığın kronikleşmesini azaltma şansı verir. Akut dönemde yakalanan Hepati C vakaları 8-12 hafta kadar beklenir, eğer vücut yeterli cevap vermez ve virüsü temizleyemez ise ilaçlarla tedavi denenir. Akut Hepatit C nin erken teşhisi ile tedavisi kronikleşme şansını azalttığı için önemlidir.

Hiçbir şikayetim yokken neden Hepatit C testi yaptırıyım ?

Akut Hepatit C hastalığı kan ve vücut salgıları ile bulaşır. Şüpheli cinsel temas, manikür, pedikür, dövme, kulak ve vücut deldirme, kirli aletler ile yapılan diş ve cerrahi müdahaleler hastalığın kapılmasına yol açar. Akut hepatit C virüs enfeksiyonlarında hastaların % 90 ında hiçbir şikayet olmaz, bu nedenle hepatit kaptığınızdan şüphe ediyor iseniz Hepatit C testi yaptırın.

Anti HCV negatif fakat hepatit C kaptığımdan şüphe ediyorum ne yapmalıyım ?

Hepatit C testlerinden Anti HCV tarama testidir, ancak virüs kapıldıktan aylar sonra pozitif olur. Hastalıktan şüphe ediliyor ise HCV RNA PCR testi bakılmalıdır.  Hepatit C virüs ( HCV) enfeksiyonlarında ilk pozitif olan test HCV RNA PCR testidir ve ilk birkaç hafta içinde pozitif olur.

Sadece Hepatit C testi yaptırsam yeterlimi ?

Hayır şüpheli cinsel temas, dövme, manikür, pedikür, vücut deldirme , kirli diş ve cerrahi müdahalelerle kan ve vücut sıvıları yoluyla bulaşabilecek bütün enfeksiyonlar kapılabilir. Bu durumda en tehlikeli hastalıklar taranmalıdır. Bu hastalıklar içinde en önemlileri Hepatit B, Hepatit C ve HİV dir. Böyle bir durumda şu testlerin yapılması önerilir:

  • Anti HCV,
  • HBs Ag,
  • Anti HBs,
  • Anti HBc IgG,
  • Anti HBc IgM,
  • Anti HİV 1+2

Unutulmamalıdırki bu testler erken dönemde negatif çıkabilir. Testlerin negatif çıktığı durumlarda test tekrarı ve bir enfeksiyon hastalıkları uzmanına danışmak gerekir.

2534 Total 2 Gün

Bu yazıyı beğendiniz mi?

3.5 / 5. 4

Posted in HEPATİT, HEPATİT TESTLERİ
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , ,