Mikroalbüminüri

image_pdfimage_print

Esbach Albüminometresi ile İdrarda Albümin Ölçülmesi

Esbach tüpü üzerinde U- idrar ve R- reagent işaretleri hazır olarak verilmiş ve altta 0-12 arasnda bölünmüş sonucu gram olarak veren idrar tüpüdür. Test drarda albümini kantitatif olarak ölçer.

Hernekadar Strip ile idrarda protein ve albümin miktarı hızla ölçülebiliyor olsa da ESBACH yöntemi halen en güvenilir ve değerli testlerden biridir. Çok basit bir yönteme dayanır. U çizgisine kadar idrar konur üzerine R cizgisine kadar reagent (ayraç) konur, kapağı kapatılır çalkalanır ve 24 saat laboratvuar ortamında bekledikten sonra alttaki çizgili alandan çökelek miktarı gram olarak okunur. ESBACH ayracı distile su içerisnde Pikrik asit ve Citrik asitten oluşur. 500 ml distile su içerisine 5 grm pikrik asit ve 10 grm citrik asitten oluşur. İdrar içerisinde bulunan proteinler asit ile denatüre olur ve çökmeye başlar. U ya kadar idrar + r ye kadar ayraç konan tüp kapatılıp çalkalandıktan sonra laboratuyvar ortamında 24 saat dik pozisyonda bekletildikten sonra alttaki çisgili alanda kantitatif olarak mevcut olan protein – albümin miktarı gr/lt olarak ölçülür.
Mikroalbüminüri (mikro proteinür) nedir?
24 saatte 30 – 300 mg/ 24 saat protein çıkmasıdır. İdrar stripleri ile de düşük miktardaki protein kaçakları tespit edilebilmektedir. mikroalbüminüri erken dönem böbrek hastalıklarının yakalanmasında, kronik böbrek hastalıkalrının seyrini izlemekte, diyabet gibi hastalıkların böbrek hasarlarının tespitinde kıllanılan önemli bir testtir.

207 Total 1 Gün

Bu yazıyı beğendiniz mi?

/ 5.

As you found this post useful...

Follow us on social media!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Posted in MEDİKAL, TESTLER
Tags: , , , , , , , , , ,