İNSÜLİN C PEPTİD

image_pdfimage_print

Insulin C-peptide; C Peptit;

İnsülin C peptid insülin hormonu üretilirken ortaya çıkan bir proteindir. Laboratuar testi ile kanda C peptid miktarı ölçülür. Kanda açlık ve tokluk miktarlarına bakılır.

İnsülin C peptid ne için bakılır?

Pankreasta yapılan insülin büyük bir molekül olarak yapılır ve kanda parçalanarak ikiye ayrılır. Bir kısmı insülin diğer kısmı da insülin C peptid tir. İnsülin C peptidin ne işe yaradığı tam olarak bilinmemektedir. İnsülin C peptid miktarına bakılarak vücutta yapılan insülin ile dışarıdan verilen insülin arasındaki fark görülür. Dışarıdan verilen insülinde C peptid kısmı yoktur. Sadece pankreasta yapılan insülin de vardır. Pankreasın ne kadar insülin ürettiği görülür. Bu yolla tip II diyabetli hastalarda pankreasın insülin üretme kapasitesi ölçülür. Hipoglisemi ( düşük kan şekeri) atakları geçiren kişilerde bu duruma aşırı insülin salgısının neden olup olmadığını anlamakta kullanılan bir testtir.

İnsülin C Peptit için normal değerler:

Normalde : 0.5 to 2.0 ng/mL dir.

Anormal C peptid miktarı ne anlama gelir?

İnsülin C peptid sonucu her zaman kan şekeri ile birlikte değerlendirilmelidir. C peptid varlığı pankreasın insülin ürettiğini gösterir, düşük C peptid pankreasın az insülin ürettiğinin kanıtıdır.

Referanslar:
1. Buse JB, Polonsky KS, Burant CF. Type 2 diabetes mellitus. In: Kronenberg HM, Melmed S, Polonsky KS, Larsen PR. Williams Textbook of Endocrinology. 11th ed. Philadelphia, Pa: Saunders Elsevier; 2008:chap 30.
2. Eisenbarth S, Polonsky KS, Buse JB. Type 1 diabetes mellitus. In: Kronenberg HM, Melmed S, Polonsky KS, Larsen PR. Williams Textbook of Endocrinology. 11th ed. Philadelphia, Pa: Saunders Elsevier; 2008:chap 3

5050 Total 2 Gün

Bu yazıyı beğendiniz mi?

4 / 5. 24

Posted in TESTLER
Tags: , , , , , , ,