HEPATİT NEDİR?

image_pdfimage_print

Hepatit karaciğerin iltihabi hastalığıdır. Birçok bakteri ve virüslerle oluşabilirse de en sık ve en tehlikeli olanları viral hepatit virüsleri denilen A, B, C, D ve E virüsleri ile olanlarıdır. Bunlara viral hepatitler denir, karaciğerde ağır hasar ve harabiyet yapabilir, kronik enfeksiyona yol açabilirler. Kronikleşme tehlikeleri ve yaygınlıkları nedeni ile en önemlileri Hepatit B ve Hepatit C dir.

Hepatit tüm dünyada giderek artmaktadır. Hepatitler siroz ve karaciğer kanserinin en önemli sebebidir. Kan testleriyle kolayca teşhis edilebilmesine rağmen birçok insan Hepatit hastası olduğunu bilmeden yaşamakta ve hastalığı yakınlarına bulaştırmaktadır.

Dünyada 2 milyar kişinin Hepatit B virüsü ile enfekte olduğu, 350 milyondan daha fazla kişide ise hastalığın kronikleştiği tahmin edilmektedir, yaklaşık 180 milyon kişinin Hepatit C virüsü ile enfekte olduğu, siroz ve kanser riski ile karşı karşıya kalan 130 milyon kişide de hastalığın kronikleştiği tahmin edilmektedir. Her yıl 3-4 milyon yeni hepatit C hastası ortaya çıkmakta ve bu hastaların %70 inde hastalık kronikleşmektedir.

Ülkemizde yaklaşık 600 bin kronik hepatit C hastası ve 3 ila 4 milyona yakın kronik hepatit B hastası olduğu tahmin edilmektedir.  Kronik hepatit hastaları on yıllar boyunca hiçbir şikayetleri olmadan hayatlarına devam ederler. Kronik hepatit hastalarının yaklaşık % 75 i hastalığından habersiz yaşamaktadır. Bu kişiler hastalıklarını kan verirken,  Chekup taramaları yada evlilik, ehliyet, iş başvurusu gibi zorunlu tıbbi tahliller sırasında fark etmektedirler.

Kronik Hepatit Tedavi Edilmezse Ne Olur ?

Kronik Hepatitler ölümcül olabilen ağır karaciğer yetersizliğine, karaciğer sirozuna ve karaciğer kanserine dönüşme riski taşır. Bu yüzden kronik hastalığın tedavisi ve doktor kontrolü büyük önem taşımaktadır. Hepatit tehlikeli sonuçlara yol açabilen önemli bir hastalıktır.  Karaciğer nakillerinin en büyük sebebi kronik hepatitlerdir. Hepatit tedavisi olan bir hastalıktır.

 

346 Total 1 Gün

Bu yazıyı beğendiniz mi?

0 / 5. 0

Posted in HEPATİT
Tags: , , , , ,