GİARDİA

image_pdfimage_print

Giardia lamblia sular, gıdalar yolu ile bulaşan hareketli bir parazittir. İnce bağırsaklarda yerleşir, uzun süren ishallere, gaz ve hazımsızlığa yol açar. Besin emilimini ve büyüme gelişmeyi bozar. Parazit gözle görülmeyecek kadar küçüktür.

Giardia nasıl bulaşır?

Giardia gıdalar ve sular ile bulaşır, kistleri dış ortama dayanıklıdır, temizlik maddeleri ile ölmez. İnsan dışkısı ile ortama yayılan kistler 2 ay canlı kalır. Dışkı ile bulaşmış sular, gıdalar, kötü hijyen koşulları, kötü alt yapı koşulları nedeniyle yayılır. Çocuklarda büyüme gelişme geriliğine neden olur.

Giardia nasıl hastalık yapar?

Kistler bağırsakta açılarak parazit haline döner ve bağırsak duvarına yapışarak besinleri emmeye başlar. kistlerin parazite dönmesi 2 hafta sürer. Bazı hastalarda hiçbir şikayete neden olmadan uzun süre kalır. Büyüklerde pek şikayet olmaz en çok şikayet çocuk çağda görülür. Çocuklarda en çok:

  •  İshal: bazen akut bol sulu karın ağrısı ile seyreden bazen uzun süren ateşsiz ishallerle yol açar. İshal bazen aralıklı kabız atakları ile birlikte, bazen çok uzun süreli kesintisiz olur.
  •  Kabızlık: ishal atakları arasında kabızlık atakları dikkat çeker. Birkaç gün ishal olan çocuk sonraki birkaç gün kabız olur sonra tekrar ishal başlar,
  •  Karında şişme, gaz,
  •  Kramp tarzında karın ağrıları,
  •  Çabuk doyma, sık acıkma,
  •  İştahsızlık, bulantı, halsizlik,
  •  Büyüme, gelişme geriliği, okul başarısında düşme,
  •  Hafif ateş, kilo kaybı olur.

İshal başta bol sulu iken daha sonra sulu yumuşak, kötü kokulu ve gazlı hale döner.

Giardia nasıl teşhis edilir?

Aralıksız ateşsiz ishal, aralıklar ile ishal atakları geçiren, arada kabızlık atakları olan, karın şişliği, gaz, karın ağrıları şikayetleri, büyüme geriliği, okul başarısında düşme olan her çocukta Giardia dan şüphelenmek gerekir.
Giardia teşhisi dışkıda parazitin görülmesi yada enzimatik yolla konur. Parazit ince bağırsakta yerleştiği için dışkıda tespit edilmesi güçtür, birkaç kez bakılması gerekir. Enzimatik yolla Giardia tespiti daha kolaydır. Ayrıca sicim testi denilen bir yöntem ile ipe bağlı bir küçük gazlı bez yutturularak on iki parmak bağırsağından alınan örnek ile de teşhis konabilir.

Giardia nasıl tedavi edilir?

Giardia tespit edilen çocukların tedaviye alınmaları gerekir. Ayrıca büyüme geriliği, benzeri bağırsak şikayetleri gösteren ve endemik bölgede yaşayan çocuklarında tedavisi önerilmektedir. Giardia tedavisinde antibiyotikler kullanılır. Giardiya tekrar hastalık yapabilir.
Giardiya çocuklarda büyüme gelişme geriliği, okul başarısında düşmeye neden olan önemli ve sık görülen bir parazittir.

Referanslar
1. Hill DR, Nash TE. Giardia lamblia. In: Mandell GL, Bennett JE, Dolin R, eds. Principles and Practice of Infectious Diseases. 7th ed. Philadelphia, Pa: Elsevier Churchill Livingstone; 2009:chap 280.
2. Huston CD. Intestinal protozoa. In: Feldman M, Friedman LS, Sleisenger MH, eds. Sleisenger & Fordtrans Gastrointestinal and Liver Disease. 8th ed. Philadelphia, Pa: Saunders Elsevier; 2006: chap 106.
3. Adam RD. Biology of Giardia lamblia . Clin Microbiol Rev. 2001;14:447
4. American Academy of Family Physicians website. Available at: http://www.familydoctor.org .
5. Harrisons Principles of Internal Medicine . 15th ed. McGraw-Hill Professional Publishing; 2001.
6. Massachusetts Department of Public Health. Bureau of Communicable Disease Control website. Available at: http://www.state.ma.us/dph/cdc .
7. The Merck Manual of Medical Information . Simon and Schuster, Inc; 2000.
8. Nash TE. Surface antigenic variation in Giardia lamblia . Mol Microbiol. 2002;45:585

6028 Total 5 Gün

Bu yazıyı beğendiniz mi?

3.3 / 5. 29

Posted in HASTALIKLAR
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,