BİTLENME

image_pdfimage_print

Bit; Bitlenme; Head lice; Louse;

Saç biti kafa bölgesinde özellikle saçlı deride yerleşen, çok küçük, çıplak gözle zor görülen bir parazittir. Saç, kaş, kirpik ve sakal bölgesinde görülebilir. Kaşıntıya neden olur. Saç biti bu bölgeden başka alana yayılmaz.

Nasıl bulaşır ?

Saç biti insandan insana bulaşır. Temas, fırça, yastık, tarak,  şapka gibi eşyaların ortak kullanımı yada koltuk başlıklarından, oyun halılarından, yastıklardan bulaşabilir. Hastalık

 • Çocuklarda, özellikle küçük yaşta okul çocuklarında,
 • Kişisel eşyaların paylaşıldığı durumlarda,
 • Sıkça temasın olduğu oyunlar ve sporlar sırasında,
 • Ortak kullanılan koltuk, yastık, fırça, tarak ve benzeri araçlar ile sıkça bulaşır.

 

Saç biti ne şikayete sebep olur?

Hastalık kaşıntı ile kendini belli eder. Aşırı kaşınan bölgelerde cilt kanamaları ve enfeksiyonlar, ateş gelişebilir. Bölgesel lenf bezleri şişebilir.

 

Saç biti teşhisi nasıl konur?

Detaylı fiziksel muayene ve saçların bir büyüteç ile incelenmesi ile teşhis konur. Saçlar arasında bitleri görmek yada saçlara yapışık bit yumurtalarını  ( saçlar üzerindeki yapışık bit yumurtalarına sirke denir ) görmek teşhis koydurur.

 

Saç biti nasıl tedavi edilir?

Tedavi canlı bitlerin öldürülmesi ve yumurtaların temizlenmesi ile olur. Saç bitleri sık kullanılan ilaçlara genellikle dirençli olduklarından tedavide başarısızlık sık görülür. Sadece canlı parazitlerin görüldüğü hastalar tedavi edilmelidir. Tedavide aşırıya kaçılmamalı, üretici firma kullanım talimatlarının dışına çıkılmamalı ve gereksiz yere tedavi tekrarı yapılmamalıdır.

Tedavide ilk adım içerisinde Permehrin yada Pyrethrin olan bir şampuan ile saçlı derinin yıkanmasıdır. Bu tedavi sadece canlı bitleri öldürür. Bu ilaçları kullanırken üretici firma talimatlarına uymak çok önemlidir. Şampuanla yıkama yumurtalardan çıkan bitlerin temizlenmesi için 7 ila 10 günde bir tekrarlanmalıdır. Kaş ve kirpiklerin temizlenmesinde cımbız ve vazelin kullanılır. Cımbız ile sirkeler temizlenir.  Vazelin ile kapatılan bölgede canlı bit kalmaz. Kaş ve kirpikler vazelinlenir, bu işlem 3-4 gün tekrarlanır.

 

Tedavinin ikinci adımı sirkelerin temizlenmesidir. Bu amaçla özel üretilmiş taraklar yada fırçalar kullanılır ( bunlar genellikle şampuanla birlikte verilir ve aynı kutudan çıkar).

Permethrin ve Pyrethrin e karşı bitlerde giderek artan bir direnç söz konusudur. Doğal ilaçlar, Hindistan cevizi yağı ve anise denen bitki de tedavide başarılı sonuçlar vermektedir.

Tedavide kullanılan ilaçlar saçlı deride irritasyon ve kızarıklığa yol açabileceğinden kendi kendinize teşhis koymaya kalkışmak zararlı olabilir. Sirke kepek ile karışır yanlış teşhise yol açabilir. Bir uzman tarafından teşhis konulması en doğrusudur.

 

Bit tedavisinde kullanılan ilaçlar: bunlar şampuan, losyon yada krem şeklinde satılmaktadır.

 • Malathion,
 • Permethrin,
 • Pyrethrin,
 • İvermectin,
 • Benzyl alkol,
 • Lindane ( nörotoksiktir ve kullanım talimatını dikkatlice uygulamak gerekir ) ancak dirençli ve tekrarlayan vakalarda kullanımı tavsiye edilir.

 

Saç bitinden korunma:

Saç biti özellikle çocuklar arasında sık görülen bir paraziter hastalıktır. Hastalık özellikle okulların açıldığı zamanlarda salgın halinde görülür. Kafasını sık kaşıyan çocukların bit açısından kontrolü gerekir.

 

Evde , okullarda ve araçlarda :

 • Koltuklar, oyun alanları, halılar, yastıklar, nevresim takımları, battaniyeler vb ortak eşyaların vakumlanarak temizlenmesi,
 • Çocuklar arasında saç fırçası, tarak, şapka paylaşımının önlenmesi,
 • Araç koltuklarının ve paspaslarının vakumlanarak temizlenmesi,
 • Fırça, tarak, şapka ve kapşonlu giysilerin yıkanarak temizlenmesi,
 • En az haftada bir bit açısından detaylı incelenmesi önerilir.

 

Tedaviye rağmen tekrarlayan vakalarda mutlaka enfeksiyon hastalıkları yada dermatoloji konsültasyonu önerilir.

 

Referanslar:

Centers for Disease Control and Prevention
http://www.cdc.gov/

Kids Health
http://kidshealth.org/

Caring for Kids
http://www.caringforkids.cps.ca/

Communicable Disease Control (CDC) Network
http://www.gov.mb.ca/

 

796 Total 1 Gün

Bu yazıyı beğendiniz mi?

/ 5.

As you found this post useful...

Follow us on social media!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Posted in HASTALIKLAR
Tags: , , , , , , , , , , ,