BEŞİNCİ HASTALIK

image_pdfimage_print

Eritema İnfeksiyosum; Fifth Disease; Parvovirus B19;

Parvo virüs B 19 adli virüs ile meydana gelen bulaşıcı enfeksiyon hastalığıdır. Eritema İnfeksiyozum yada 5. Hastalık denir. Yüz göğüs ve kollarda kızarıklık ve ateş ile seyreder, sağlıklı insanlarda kendi kendine geçer. Hamilelerde, immün sistemi zayıflamış kişilerde, kansız kişilerde ve kan hastalığı olanlarda ağır seyreder komplikasyonlara yol açar.

Beşinci hastalığın etkeni nedir?

Hastalığın etkeni Parvovirüs B19 dur. Sadece insanlarda hastalık yapar. insanların yarısı bu hastalığı geçirmiştir. Hastalık öksürük, hapşırıkla, havadan solunumla bulaşır. Genellikle çocuklarda görülür, hastalar ile temas sonucu bulaşır, okul, kreş, yuva gibi yerlerde salgınlar yapar.

Beşinci hastalık belirtileri nelerdir?

Virüs bulaştıktan 4 -14 gün sonra şikayetler ortaya çıkmaya başlar. en sık görülen şikayetler
• Hafif ateş,
• Başağrısı,
• Burun akıntısı dır. Bu şikayetler birçok hastalıkla karışabilir.

Bu şikayetleri takiben birkaç gün sonra yüzde şamar yemiş gibi kızarıklık başlar. Birkaç gün içinde bu kızarıklık gövde ve ekstremitelere yayılır. Fiske şeklinde kızarıklıklar görülür. Kızarıklıklar kaşıntılı olabilir, 7 – 10 gün içinde kendi kendine geçer. Hastalık büyüklere de bulaşabilir. Büyüklerde döküntü ile seyretmez, eklem ağrıları ve şişliği görülür.

Beşinci hastalığın teşhisi nasıl konur?

Hastanın şikayetleri ve görüntü teşhise yardımcıdır. Özellikle birkaç gün süren ateş ve gripal şikayetlerin ardından şamar yemiş gibi döküntünün çıkması 5. Hastalığı düşündürür. Kesin teşhis kan testleri ve laboratuvar incelemeleri ile konur. 5. Hastalık şüphesinde hastadan aşağıdaki testler istenir:

  •  Hemogram,
  •  CRP,
  •  Sedimentasyon,
  •  Prokalsitonin,
  •  Parvovirüs B19 IgG ve IgM ( akut ve geçirilmiş enfeksiyonun tespiti için )
  •  Parvovirüs B19 DNA PCR ( immün sistemi baskılanmış hastada aktif enfeksiyonu göstermek için ) istenir.

Beşinci hastalığın tedavisi

Beşinci hastalık viral bir hastalıktır, tedavide antibiyotiklerin yeri yoktur. Hastalığın tedavisinde etkili bir anti viral ilaç da yoktur. Hastalığın tedavisinde istirahat ve destek tedavisi en önemlisidir. Ateş, eklem ağrıları ve gripal şikayetler için basit ağrı kesiciler kullanılır. Kızarıklıklar kaşıntılı ise tedaviye kaşıntı önleyici ilaçlar eklenebilir.
Kronik kansızlığı ve kan hastalığı olanlarda beşinci hastalık tedavisi:
Beşinci hastalık kronik kansızlığı olanlar ve kan hastalarında çok ağır seyreder. Hastalık sırasında şiddetli ve derin kansızlık gelişebilir, hastaneye yatırmak ve kan nakli gerekebilir.

İmmün sistemi baskılanmış hastada beşinci hastalık:

İmmün sistemi baskılanmış hastalarda beşinci hastalık çok ağır seyreder, hastanın hastaneye yatırılması ve immün globülin verilerek desteklenmesi gerekebilir.

Hamilelerde beşinci hastalık:

Gebelerde beşinci hatalık bebekte ani kansızlığa ve düşüğe yol açabilir. Bu durum nadir görülse de sonuçları tehlikelidir.

Beşinci hastalıktan korunma:

Beşinci hastalık hasta kişilerin öksürük, aksırıkları ile havadan bulaşır. Hasta döküntülerden çok önce hastalığı bulaştırmaya başladığından hastalıktan korunmak güçtür. Hijyen ve sanitasyon kurallarına dikkat etmek bulaşmayı en aza indirir.

Referanslar:
1. American Academy of Family Physicians
http://familydoctor.org
2. Nemours Foundation
http://www.kidshealth.org
3. US Centers for Disease Control and Prevention
http://www.cdc.gov
4. AboutKidsHealth
http://www.aboutkidshealth.ca
5. BC Health Guide
http://www.bchealthguide.org
6. Fifth disease. Nemours Foundation website. at: http://kidshealth.org/parent/infections/bacterial_viral/fifth.html . July 14, 2005.
7. Fifth disease in the child-care setting. Medem website. at: http://www.medem.com/search/article_display.cfm?path=TANQUERAYM_ContentItem&mstr=/M_ContentItem
/ZZZRHOZUHCC.html&soc=CDC&srch_typ=NAV_SERCH . July 14, 2005.
8. Parvovirus B19 (fifth disease). US Centers for Disease Control and Prevention website. at: http://www.cdc.gov/ncidod/dvrd/revb/respiratory/parvo_b19.htm . July 14, 2005.
9. Parvovirus B19 infection and pregnancy. US Centers for Disease Control and Prevention website. at: http://www.cdc.gov/ncidod/dvrd/revb/respiratory/B19&preg.htm . July 14, 2005.
10. Parvovirus B19 infection and pregnancy. US Centers for Disease Control and Prevention website. at: http://www.cdc.gov/ncidod/dvrd/revb/respiratory/B19&preg.htm . December 1, 2006

4631 Total 1 Gün

Bu yazıyı beğendiniz mi?

/ 5.

As you found this post useful...

Follow us on social media!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Posted in HASTALIKLAR
Tags: , , , , , , , , ,