ASETİLKOLİN RESEPTÖR ANTİKORU

image_pdfimage_print

Ach reseptör antikoru; Ach Reseptör Ab;

Myastenia Gravis hastalığının teşhisinde kullanılan laboratuvar testidir.
Asetilkolin reseptör antikoru Myastenia Gravis hastalarının kanında bulunan bir proteindir. Asetilkolin sinirler arasında ve sinirlerden kasa iletim sağlayan bir proteindir bu proteinin bağlandığı reseptöre karşı antikor gelişir ise Myastenia Gravis denilen ve kas güçsüzlüğü ile seyreden bir hastalık oluşur. Hastaların yarıdan fazlasında hastalık gözlerde sınırlı kalır diğer yarısında ise diğer vücut kasları da etkilenir. Hastalık her yaşta görülebilir. Bir veya her iki gözde göz kapağı düşüklüğü ve kaşların yukarı çekilmesi tipiktir.

Asetil kolin Reseptör Antikoru için normal değerler:

Erişkin : < 0,05 nmol/L dir.

Asetil kolin Reseptör antikorunun pozitif olması ne anlama gelir?

Testin pozitif olması Myastenia Gravis teşhisi koydurur. Myastenia Gravis hastalığı hastaların % 50 sinde sadece gözde sınırlıdır ( okular Myastenia Gravis ). Ancak testin negatif olması Myastenia olmadığını göstermez. Myastenia hastalarının beşte birinde test negatiftir.

Referanslar:
1.Vincent A, Newson-Davis J. Disorders of neuromuscular transmission. In: Goldman L, Ausiello D, eds. Cecil Medicine. 23rd ed. Philadelphia, Pa: Saunders Elsevier. 2007: chap 448.
2.Sanders DB, Howard JF Jr. Disorders of neuromuscular transmission. In: Bradley WG, Daroff RB, Fenichel GM, Jankovic J, eds. Bradley: Neurology in Clinical Practice. 5th ed. Philadelphia, Pa: Butterworth-Heinemann Elsevier; 2008:chap 82

1019 Total 1 Gün

Bu yazıyı beğendiniz mi?

/ 5.

As you found this post useful...

Follow us on social media!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Posted in TESTLER
Tags: , , , , , , , , , , , , , , ,