ACTH (Synacten) STİMÜLASYON TESTİ

image_pdfimage_print

Adrenal rezerv testi; Synacten stimülasyon testi;

ACTH stimülasyon testi adrenal yetmezlik teşhisinde kullanılır.

ACTH stimülasyon testi neyi ölçer?

ACTH beyinde hipofiz bezinden salgılanır ve adrenal bezlerden kortizol hormonu salgılatır. Synacten sentetik ACTH hormonudur ve onun gibi etki ederek kortizol salgılatır. Test böbrek üstü bezlerinin (adrenal) ACTH hormonuna ne derece iyi cevap verdiğinin ölçülmesidir. Adrenal bezlerin yetmezliğini teşhis amacıyla kullanılan laboratuar testidir.

ACTH (Synacten) stimülasyon testi nasıl yapılır?

Testten 12 – 24 saat önce ağır egzersiz ve yüksek kalorili karbonhidratlı gıdaların kesilmesi gerekir. Test den önce aç olmak gerekir. Önce kan alınır ve kortizol ölçülür daha sonra Synacten damardan verilir ( 0,25 mg i.v.) verilerek adrenal bezler uyarılır enjeksiyondan 30 ve 60 dakika sonra kan alınır. enjeksiyondan 60 dakika sonra değerin 20 mg/dL altında olması adreno kortikal yetmezlik teşhisi koydurur.

ACTH stimülasyon testi için normal değerler:

  • Bazal kortizol >5 mg/dL
  • 30. ve/ veya 60. dk. Kortizol: >20 mg/dL olmalıdır.
  • Doktorunuz idrarda serbest kortizol çıkışı için idrarda serbest kortizol ya da 24 saatlik idrarda 17 – Ketosteroid testini de ek olarak isteyebilir.

ACTH ( Synacten ) stimülasyon testi neden yapılır?

Böbrek üstü bezlerin ( adrenal bezlerin ) düzgün çalışıp çalışmadığını test etmek ve hipofiz ile adrenal arası bağlantıyı kontrol etmekte kullanılır:

  • Adrenal yetmezlik teşhis için,
  • Hipofiz yetmezliği teşhis için kullanılır.

Başlangıçta kortizol az fakat synacten den sonra normal artış oluyorsa hipofiz yetmezliği var denir. Başlangıçta kortizol düşük enjeksiyondan sonra hala düşük ise adrenal yetmezlik var denir.

ACTH stimülasyon testi:

  • Akut adrenal kriz,
  • Adisson hastalığı ( adrenal yetmezlik),
  • Hipofiz yetmezliği,
  • Hipofiz tümörlerinin ayırıcı tanısında kullanılır.

Referanslar:
1.Stewart PM. The adrenal cortex. In: Kronenberg HM, Melmed S, Polonsky KS, Larsen PR, eds. Williams Textbook of Endocrinology. 11th ed. Philadelphia, PA: Saunders Elsevier; 2008:chap 14.
2.Melmed S, Kleinberg D. Anterior pituitary. In: Kronenberg HM, Melmed S, Polonsky KS, Larsen PR, eds. Williams Textbook of Endocrinology. 11th ed. Philadelphia, PA: Saunders Elsevier; 2008:chap 8.

1143 Total 1 Gün

Bu yazıyı beğendiniz mi?

/ 5.

As you found this post useful...

Follow us on social media!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Posted in TESTLER
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , ,