DİGOKSİN ZEHİRLENMESİ

image_pdfimage_print

Kardiyak Glikozid Zehirlenmesi; Dijital intoksikasyonu;

Kardiyak glikozidler ( Digoksin) kalp yetmezliğinde kullanılan ilaçlardır. Glikozidlerin tedavi edici dozları çok dardır ve kolayca zehirlenmeye sebep olabilirler. Kalp glikozidleri kalp kası, mide, bağırsaklar ve sinir sistemini etkileyen ilaçlardır.

Digoksin zehirlenmesi bulguları nelerdir?

  •  KBB ve göz bulguları:
    •  Bulanık görme,
    •  Cisim ve objelerin etrafında hale şeklinde görüntü ( bu hale sarı, yeşil, beyaz olabilir),
  •  Deri bulguları;
    •  Alerjik deri döküntüsü ( Steven Johnson sendromu),
    •  Ürtiker,
    •  Kızarıklık,
  •  Mide Bağırsak şikayetleri:
    •  İshal,
    •  İştahsızlık ( kronik digoksin zehirlenmesinin önemli bir işaretidir),
    •  Bulantı,
    •  Karın ağrısı,
    •  Kusma,
  •  Kalp bulguları:
    •  Yavaş ve/veya düzensiz nabız,
    •  Halsizlik,
    •  Yorgunluk,
    •  Takatsizlik,
  •  Sinir sistemi bulguları:
    •  Konfüzyon, sersemlik hali,
    •  Depresyon,
    •  Etrafa karşı ilgisizlik,
    •  Oriyentasyon bozukluğu ( yer, zaman ve mekanı karıştırma: bu durum Alzheimer ve demans ile çok karışır. Oysa hasta digoksin zehirlenmesidir),
    •  Baş dönmesi,
    •  Çabuk yorulma,
    •  İsteksizlik,
    •  Hallusinasyon görme,
    •  Uykuya meyil,
    •  Sürekli uyku hali,
    •  Apati.

Digoksin zehirlenmesi tedavisi

Hastanın ilaçları kesilip doktoruna haber verilmelidir. Kısa sürede büyük miktar digoksin alındığı düşünülüyor ise acil servise başvurulmalıdır.
Böyle bir durumda acile gitmeden önce :

  •  Hastanın adı, soyadı, yaşı, kilosu,
  •  Neden zehirlenmeden şüphelendiğinizi,
  •  Almakta oldu ilaçları,
  •  Son aldığı ilaçları ve saatini yazarak doktorunuza bildirin.

Kardiyak glikozid zehirlenmesi genellikle intihar amaçlı yada yanlışlıkla alındığında özellikle çocuklar ve gençler için son derece ölümcül olur. Yaşlılar ve glikozid kullananlar da hemen her zaman kronik glikozid zehirlenmesi bulguları görülebilir ve doz aşımı çok tehlikeli olmaz.

Referanslar:
Lapostolle F, Borron SW. Digitalis. In: Shannon MW, Borron SW, Burns MJ, eds. Haddad and Winchester’s Clinical Management of Poisoning and Drug Overdose. 4th ed. Philadelphia, Pa: Saunders

844 Total 1 Gün

Bu yazıyı beğendiniz mi?

/ 5.

As you found this post useful...

Follow us on social media!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Posted in HASTALIKLAR
Tags: , , , , , , , , , , , , , ,