ASPERGİLLUS ANTİKOR TESTİ

image_pdfimage_print

Aspergillosis precipitin; Aspergillus İmmunodiffusion Test; Test for precipitating antibodies;
Ayrıca bkz: galaktomannan testi.

Kanda aspergillus mantarına karşı antikor olup olmadığını araştıran laboratuar testidir. Aspergillus mantarı akciğer ve dokularda enfeksiyon yapabilen, derin dokulara yayılan bir mantar türüdür.

Aspergillus Antikor testi için normal değerler:

Normal değer: negatif olmalıdır.

Aspergillus antikor testinin pozitif olması ne anlama gelir?

Aspergillus antikor testi pozitif olması vücutta bu mantara karşı antikor varlığı anlamına gelir, hastalık varlığını yada antikor varlığını gösterir. Mantar enfeksiyonu halen var yada geçirilmiş olabilir. Test aktif enfeksiyon varlığını göstermez. Aspergillus enfeksiyonlarının teşhisinde zaman içinde yükselen değerler enfeksiyon varlığını gösteren önemli laboratuar bulgularıdır.
Test yanlış negatif sonuç verebilir ( enfeksiyon olduğu halde sonuç negatif olabilir). Örneğin invaziv aspergillus enfeksiyonlarında test genellikle negatif olur. Testin pozitif olması için enfeksiyondan 2 hafta geçmesi gerekir. Çok spesifik bir test değildir. Galaktomannan testi bu açıdan daha spesifiktir.

Referanslar:
1.      Stevens DA. Aspergillosis. In: Goldman L, Ausiello D, eds. Cecil Medicine. 23rd ed. Philadelphia, Pa: Saunders Elsevier;2007:chap 360.
2.      Patterson TF. Aspergillus species. In: Mandell GL, Bennett JE, Dolin R, eds. Principles and Practice of Infectious Diseases. 7th ed. Philadelphia, Pa: Elsevier Churchill Livingstone; 2009:chap 258

769 Total 1 Gün

Bu yazıyı beğendiniz mi?

/ 5.

As you found this post useful...

Follow us on social media!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Posted in TESTLER
Tags: , , , , , , , , , , , , ,